Wojna od kuchni. „Przy stole od kuchni” Roselli Postorino

18 września 2019

Bestseller Roselli Postorino „Przy stole z Hitlerem” ukazał się we Włoszech rok temu. Teraz i na naszym rynku doczekał się publikacji. Jest to kolejna książka o doświadczeniach II wojny światowej, ale tym razem ukazanej z punktu widzenia Niemki, która wbrew własnej woli i wyznawanym poglądom została częścią hitlerowskiego aparatu terroru. Chociaż miała tylko kosztować jedzenia. Jedzenia samego Führera. 

Trucizna czy jedzenie? 

Jest II wojna światowa. Rosa Sauer ma 26 lat. Straciła rodziców, jej mąż, Gregor, walczy na wojnie. Młoda Niemka zostaje sama. Wreszcie podejmuje dramatyczną decyzję o opuszczeniu berlińskiego mieszkania. Zamieszkuje z teściami na wsi. I to właśnie tam zastaną ją esesmani z Wilczego Szańca, tajnej siedziby Hitlera. Tego dnia Rosa nigdy nie zapomni, już wie, że jeśli przeżyje wojnę, to dzień ten wpłynie na jej całe dalsze życie. Od tego momentu ma codziennie przyjeżdżać do siedziby Hitlera i próbować, wraz z dziewięcioma innymi kobietami, posiłków przegotowanych dla samego Führera, zanim on sam je spożyje. Codziennie wszystkie będą ryzykować życie, testując jedzenie, które może je zabić. Nie przeszkadzało im to nawiązać między sobą relacji, przyjaźnić się, ale też nienawidzić. Pojawiła się nawet miłość i namiętność. 

Dobro czy zło? 

Książka Postorino stawia ważne pytania o odpowiedzialność cywilnych Niemców w zbrodni Hitlera. Autorka ukazuje, że sprawa była i jest niezwykle trudna i delikatna. Kobiety walczyły o przetrwanie, miały własne rodziny, chciały, by ich bliscy, i one same, przeżyły. Często nie miały co jeść, więc próbowanie posiłków niejedną z nich uratowały od głodu. Jednak czy to usprawiedliwia udział dziesiątki kobiet w tej misternej machinie zła? Gdzie przebiega granica między ofiarą a katem? Jedno jest pewne, realiów tamtego czasu i miejsca nie jesteśmy w stanie dzisiaj pojąć. 

Prawda czy fałsz? 

Historia Rosy została zbudowana na kanwie prawdziwej historii Niemki, Margot Wölk, jednej z degustatorek posiłków Hitlera, i jedynej, która przeżyła wojnę, uratowana przez sowieckiego żołnierza. Jej koleżanki “po fachu” nie miały tyle szczęścia  – zostały rozstrzelane. Kobieta trzymała swoje przeżycia w tajemnicy przed światem, być może ze względu na dwuznaczność podejmowanych wówczas decyzji. Dopiero w wieku 95 lat zdecydowała się powiedzieć o nich głośno. W wyniku udzielonego wywiadu powstał tekst, który trafił w ręce Roselli Postorino, autorki scenariuszy teatralnych oraz kilku powieści. Historia tak ją poruszyła, że zdecydowała się poświęcić jej swoją kolejną książkę. Udziela głosu Rosie Sauer, by przemówiła pierwszoosobową narracją do czytelników spragnionych kolejnej dawki informacji o realiach II wojny światowej. Informacji ciężkostrawnych i długo pozostających zarówno w głowie, jak i na żołądku. Przekonaj się sam, zasiadając „Przy stole z Hitlerem”.  

 

Tagi
Kategoria Książki #książki dla kobiet